• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از 6:30 صبح الی 20:30 عصر

تست PCR کرونا

مجموعه آزمایشگاهی بوعلی، یکی از مراکز خصوصی دارای مجوز انجام تست PCR در کرمانشاه برای بیماران و همچنین مسافرت‌های هوایی است.

تشخیص آلودگی به ویروس SARS-CoV-2

آزمایش PCR یک تست دقیق و قابل‌اعتماد برای تشخیص کووید 19 است و از نمونه گرفته شده از بینی برای انجام آن استفاده می‌شود. اگر علائم مربوط به کووید-19 را دارید و یا به تازگی در تماس با فردی بودید که تست کرونای او مثبت بوده است، لازم است آزمایش PCR را برای تشخیص به‌موقع انجام دهید.

واکنش زنجیره‌ای چند مرحله‌ای (PCR) یک آزمایش مولکولی است که در طی آن، با استفاده از نمونه‌ی گرفته‌شده از دستگاه تنفسی فوقانی، ماده ژنتیکی ویروس SARS-CoV-2 بررسی و شناسایی می‌شود. این ویروس عامل ایجاد Covid-19 است. دانشمندان با استفاده از تکنولوژی PCR ماده ژنتیکی ویروس یعنی RNA را به DNA تبدیل می‌کنند. تا زمانی‌که ویروس موجود در نمونه شناسایی شود، این ماده ژنتیکی تکثیر می‌یابد. تست PCR یک استاندارد طلایی برای تشخیص کووید-19 است و بسیار دقیق و قابل اعتماد است.

چه کسانی باید تست PCR کرونا انجام دهند؟

اگر یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشید، پزشک آزمایش PCR را تجویز می‌کند:

تب و لرز
سرفه کردن
تنگی نفس یا مشکل در تنفس
خستگی
دردهای عضلانی و یا کل بدن
سردرد
از دست دادن حس بویایی و چشایی
گلودرد
گرفتگی یا آبریزش بینی
حالت تهوع، استفراغ، یا اسهال

همه افرادی که به کووید 19 مبتلا می‌شوند علائم را نشان نمی‌دهند و حتی افرادی که علائم را دارند همه موارد ذکر شده را تجربه نمی‌کنند. اگر هر یک از علائم بالا را تجربه کردید به پزشک مراجعه کنید، حتی اگر قبلا واکسن دریافت کرده باشید.

همچنین کسانی که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند، باید پیش از سفر از یکی از مراکز معتبر، نتیجه منفی آزمایش PCR را ارائه کنند​.

مراحل انجام تست PCR

تهیه نمونه
کارشناس نمونه‌گیری به کمک سواب، مقدار کمی از ترشحات بینی و گلو را به‌عنوان نمونه برمی‌دارد.

ایزولاسیون
کارشناس آزمایشگاه، پس از دریافت نمونه، مواد ژنتیکی را از بقیه بخش‌های آن جداسازی می‌نماید.

پیش از مرحله PCR، مواد شیمیایی و آنزیم‌های خاصی به نمونه‌ها افزوده می‌شود.

هر مرحله از گرمایش و سرمایش، میزان مواد ژنتیکی مورد نظر را افزایش می‌دهد و این چرخه بارها تکرار می‌شود تا آنجا که مواد شیمیایی افزوده شده به نمونه، در صورت وجود آثار ژنتیکی ویروس کرونا، نور فلورسانت تولید کند.

مفهوم نتیجه مثبت و منفی آزمایش

نتیجه مثبت به این معناست که شما به SARS-CoV-2 مبتلا هستید. در برخی موارد ابتلا به این ویروس، بدون علامت است ولی اگر علائم بروز پیدا کردند این عفونت «کووید19» نامیده می‌شود. بعضی از افراد به نوع خفیف این عفونت مبتلا می‌شوند و بدون نیاز به داروها و یا مراقبت‌های پزشکی در خانه درمان می‌شوند. اما اگر علائم شدیدتر شود باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر نتیجه آزمایش منفی باشد به این معناست که در زمان جمع‌آوری نمونه، به کووید 19 مبتلا نبودید. اما این احتمال وجود دارد که به ویروس آلوده باشید و توسط آزمایش تشخیص داده نشود. مثلا زمانی که به تازگی به ویروس مبتلا شده باشید و علائم بروز نکرده باشد و یا این که بیشتر از یک هفته از ابتلای شما گذشته باشد. در چنین مواردی ممکن است آلودگی توسط آزمایش تشخیص داده نشود.

توجه داشته باشید
منفی بودن تست به معنای مصونیت همیشگی نیست. ممکن است بعد از انجام آزمایش به ویروس SARS-CoV-2 آلوده شوید و آن را به دیگران منتقل کنید.

اگر نتیجه تست مثبت شد، به پزشک مراجعه کنید تا درمان‌های لازم را تجویز کند. در خانه بمانید و تا حد امکان با بقیه افراد در ارتباط نباشید. پس از اعلام نتیجه مثبت، در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر لازم است سریعاً به مراکز اورژانس مراجعه کنید:

تنگی نفس یا دشواری در نفس کشیدن
درد یا فشار مداوم در قفسه سینه
سرگیجه یا عدم‌توانایی در ایستادن
کبودی لب‌ها

چرا آزمایشگاه بوعلی؟

مجموعه آزمایشگاهی بوعلی، یکی از مراکز برگزیده و باسابقه در ارائه انواع خدمات آزمایشگاهی در سطح استان کرمانشاه و در غرب کشور است.

نتایج دقیق و سریع

تست PCR با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی با استفاده از تکنولوژی‌های روز انجام می‌شود و نتیجه آن در کمتر از ۲۴ ساعت در اختیار شماست.
برای اجتناب از حضور در فضاهای پرازدحام و در صورت تمایل، همکاران ما آماده انجام نمونه‌گیری در منزل و محل کار از شما و عزیزان‌تان هستند.
برای دریافت نتیجه نیازی به مراجعه حضوری نیست. پس از بررسی توسط پزشک متخصص آزمایشگاه، نتیجه به‌صورت آنلاین قابل دریافت است.

نتایج معتبر

نتیجه آزمایش هم از طریق جوابدهی آنلاین و هم نسخه چاپی هولوگرام‌دار برای ارائه به تمامی ایرلاین‌ها برای سفرهای خارجی ارائه می‌شود.

سؤالات پرتکرار

پیش از تست PCR چه آمادگی‌هایی لازم است؟
انجام این آزمایش نیاز به آمادگی خاصی ندارد.
تست PCR چقدر زمان می‌برد؟
انجام این آزمایش در مدت حداکثر 10 دقیقه انجام می‌شود. برای جلوگیری از اتلاف وقت و ممانعت از حضور در نقاط پرازدحام، توصیه می‌کنیم از نمونه‌گیری در محل استفاده کنید.
آیا حضور در آزمایشگاه بوعلی ایمن است؟
تمامی اعضای تیم مجموعه آزمایشگاهی بوعلی، به‌دقت کلیه پروتکل‌های پیشگیرانه را برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا رعایت می‌کنند. علاوه بر این، در صورت تمایل می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید تا تیم نمونه‌گیری به منزل یا محل کار شما اعزام شود.
آماده شدن نتیجه آزمایش چقدر زمان می‌برد؟
پس از دریافت نمونه و بررسی صحت آزمایش توسط پزشک متخصص آزمایشگاه بوعلی، نتیجه تست در دسترس شما خواهد بود. این کار معمولا کمتر از 24 ساعت زمان می‌برد اگر نیازی به انجام مجدد آزمایش نباشد.
نتایج تست PCR تا چه حد دقیق است؟
بر اساس اعلام سازمان‌های بهداشتی در سراسر کشورهای جهان، در حال حاضر انجام تست PCR دقیق‌ترین روش برای تشخیص ویروس SARS-CoV-2 است. نتایج یک تحقیق گسترده در سال 2021 حاکی از آن است که تست PCR در بیش از 97% موارد قادر به شناسایی درست این ویروس است.
واتساپ