• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از 6:30 صبح الی 20:30 عصر

تست آنتی‌بادی کرونا

سنجش ابتلای قبلی به ویروس عامل Covid-19 و پاسخ ایمنی بدن در برابر واکسن کرونا

Antibody Testing for COVID-19

این تست، آنتی‌بادی تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن بر علیه پروتئین اسپایک (Spike) ویروس SARSCoV-2 را جستجو می‌کند که در پاسخ به واکسن و یا ابتلا به ویروس در بدن تولید شده است. نتیجه مثبت آزمایش به این معناست که آنتی‌بادی شناسایی شده است: یا قبلا به ویروس کووید19 مبتلا شده‌اید، و یا به تازگی واکسن دریافت کرده‌اید. نتیجه منفی آزمایش به معنی عدم‌شناسایی آنتی‌بادی در بدن است که یا به دلیل عدم‌ابتلای قبلی به کووید 19 است و یا به دلیل دریافت نکردن واکسن. همچنین ممکن است به کووید 19 مبتلا شده باشید اما سیستم ایمنی به حضور ویروس و واکسن پاسخ نداده و یا پاسخ بسیار کمی داده است.

تست آنتی‌بادی به چه منظوری انجام می‌شود؟

آزمایش آنتی‌بادی ممکن است به یکی از دلایل زیر انجام شود:

در گذشته علائم کووید19 داشته‌اید ولی مورد آزمایش قرار نگرفته‌اید.
قبلا نتیجه آزمایش کووید19 شما مثبت شده‌است و در حال حاضر اقدام به انجام فرایند پزشکی در بیمارستان و یا کلینیک کرده‌اید.
در گذشته به کووید19 مبتلا بودید و اکنون می‌خواهید پلاسمای خود را به افرادی که به کرونای شدید مبتلا هستند اهدا کنید. پلاسما بخشی از خون است. مدتی بعد از ابتلا به کووید 19 به دلیل پاسخ ایمنی بدن در برابر کووید19، آنتی‌بادی تولید شده و در پلاسما حضور خواهد داشت لذا اهدای آن به فرد دیگر می‌تواند او را برای مقابله با ویروس آماده‌تر کند.

تفاوت‌های تست PCR و تست آنتی‌بادی

تست PCR

تست آنتی‌بادی

نمونه‌برداری با سواب از مخاط گلو و بینی

نمونه‌برداری با سواب از مخاط گلو و بینی

نوع نمونه‌گیری

افراد مستعد، و همچنین افرادی که قبلا مبتلا شده‌اند و آنتی‌بادی بر علیه ویروس در بدن آن‎ها تولید شده است را شناسایی می‌کند.

وضعیت فعلی عفونت را به افراد اطلاع می‌دهد تا بتوان روند ادامه بیماری را پیش‌بینی کرد و از انتقال آن به دیگران جلوگیری کرد.

کاربرد

تشخیص ابتلای قبلی به ویروس

شناسایی عفونت ویروس فعال

قابل استفاده برای

تشخیص وجود ویروس را در زمان انجام آزمایش

تشخیص وجود آنتی‌بادی ویروس و عفونت قبلی

نامناسب برای

آیا می‌توان از تست آنتی‌بادی برای تشخیص کووید19 استفاده کرد؟

توجه به این نکته ضروری است که از تست آنتی‌بادی نمی‌توان برای تشخیص کووید19 استفاده کرد. این تست وجود آنتی‌بادی بر علیه SARSCoV-2 را مشخص می‎کند. چند هفته طول می‌کشد که بدن بر علیه ویروس آنتی‌بادی تولید کند و البته همه افرادی که به این عفونت مبتلا می‌شوند قادر به تولید آنتی‌بادی نیستند. بنابراین منفی بودن نتیجه این تست دلیل بر نبودن ویروس در بدن نیست.

برای شناسایی افرادی که به کووید19 مبتلا هستند باید از تست PCR استفاده کرد. اگر در حال حاضر علائم مربوط به کووید 19 شامل تب، سرفه، تنگی نفس، لرز، درد عضلانی، گلودرد، یا از دست دادن چشایی و بویایی  را دارید به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم جهت تشخیص قطعی عفونت به کووید19 و درمان‌های لازم انجام شود.

تست PCR کرونا در آزمایشگاه بوعلی با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی و با استفاده از تکنولوژی‌های روز انجام می‌شود و نتیجه آن در کمتر از ۲۴ ساعت به‌صورت آنلاین یا به‌شکل چاپی و هولوگرام‌دار در اختیار شماست.

مفهوم نتیجه منفی و مثبت آزمایش

نتیجه مثبت به این معنی است که فرد به احتمال زیاد به ویروس SARS-CoV-2 آلوده شده است و آنتی‌بادی‌های قابل تشخیص در خون وجود دارند. جواب مثبت ممکن است به دلیل وجود آنتی‎بادی برای یک ویروس یکسان و یا چند ویروس باشد. به این نتیجه، «مثبت کاذب» می‌گویند. احتمال مثبت کاذب بودن نتیجه به دقت آزمایش و میزان شیوع عفونت در جمعیت بستگی دارد.

منفی بودن نتیجه آزمایش یعنی در زمان انجام آزمایش، آنتی‌بادی بر علیه ویروس SARS-CoV-2 در بدن فرد وجود نداشته است. زمانی که فرد به کووید19 مبتلا نشده باشد نتیجه آزمایش منفی خواهد بود. همچنین ممکن است فرد آلوده به ویروس باشد ولی در زمان انجام آزمایش سیستم ایمنی بدن بر علیه ویروس آنتی‎‌بادی کافی  که قابل تشخیص باشد تولید نکرده باشد و یا اینکه بدن پاسخ ایمنی کافی به ویروس نداشته باشد.

چرا آزمایشگاه بوعلی؟

مجموعه آزمایشگاهی بوعلی، یکی از مراکز برگزیده و باسابقه در ارائه انواع خدمات آزمایشگاهی در سطح استان کرمانشاه و در غرب کشور است.

نتایج دقیق و سریع

تست PCR با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی با استفاده از تکنولوژی‌های روز انجام می‌شود و نتیجه آن در کمتر از ۲۴ ساعت در اختیار شماست.
برای اجتناب از حضور در فضاهای پرازدحام و در صورت تمایل، همکاران ما آماده انجام نمونه‌گیری در منزل و محل کار از شما و عزیزان‌تان هستند.
برای دریافت نتیجه نیازی به مراجعه حضوری نیست. پس از بررسی توسط پزشک متخصص آزمایشگاه، نتیجه به‌صورت آنلاین قابل دریافت است.

نتایج معتبر

نتیجه آزمایش هم از طریق جوابدهی آنلاین و هم نسخه چاپی هولوگرام‌دار برای ارائه به تمامی ایرلاین‌ها برای سفرهای خارجی ارائه می‌شود.

سؤالات پرتکرار

این آزمایش تا چه حدی دقیق است؟
تست آنتی‌بادی دقت بالایی دارد و 14 روز پس از بروز علائم، 99.98 درصد حساسیت و 98.8 درصد اختصاصیت دارد. حتی اگر علائم بیماری را نداشته ‌باشید، این تست نشان می‌دهد که آیا طی ابتلای قبلی به این ویروس بدن‌تان در پاسخ به آن آنتی‌بادی تولید کرده است یا نه.
نمونه مورد نیاز چگونه تهیه می‌شود؟
این آزمایش به نمونه خون نیاز دارد. نمونه خونی توسط کارشناس نمونه‌گیری آزمایشگاه از بازوی شما تهیه می‌شود.
چه کسی‌ باید تست آنتی‌بادی را انجام دهد؟
انجام این آزمایش برای افرادی توصیه می‌شود که قبلا به کووید19 مبتلا بودند و به تازگی بهبود پیدا کرده‌اند، و یا کسانی که احساس می‌کنند مدتی است به کووید19 مبتلا شده‌اند ولی علائمی ندارند.
چه زمانی‌ برای انجام تست آنتی‌بادی مناسب است؟
بهترین زمان دو تا سه هفته بعد از ابتلا به بیماری است تا بدن آنتی‌بادی لازم علیه ویروس را تولید کرده باشد و بتوان با انجام این آزمایش آن‌ها را تشخیص داد. بیشترین مقدار آنتی‌بادی در هفته چهارم بیماری در خون وجود دارد. بنابراین بهتر است بعد از حداقل دو یا سه هفته ابتلا به کووید19 این تست را انجام دهید. همچنین اگر فکر می‌کنید به کووید19 مبتلا هستید ولی هیچ علائمی ندارید، باید حداقل دو هفته صبر کنید و سپس تست آنتی‌بادی را انجام دهید.
به دلیل آن که زمان انجام این آزمایش بسیار مهم است، توصیه می‌کنیم در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.
چه مدت طول می‌کشد تا نتیجه آزمایش آماده شود؟
بسته به آزمایشگاهی که آزمایش در آن انجام می‎شود، نتیجه ممکن است در بازه‌های زمانی مختلفی آماده شود. در آزمایشگاه بوعلی، نتیجه آزمایش پس از 24 ساعت در دسترس شما خواهد بود، مگر آن که نیاز به انجام مجدد تست باشد.
نتیجه مبهم و نامعین آزمایش به چه معناست؟
نتیجه مبهم آزمایش به این معنی است که آزمایش نمی تواند تعیین کند که آیا نمونه خون فرد دارای آنتی‌بادی علیه SARS-CoV-2 است یا خیر. این به معنی مثبت و یا منفی بودن آزمایش نیست. افرادی که نتیجه آزمایش آن‌ها مبهم گزارش می‌شود باید دوباره برای شناسایی آنتی‌بادی در خون آزمایش را تکرار کنند. نتیجه مبهم زمانی حاصل می‌شود که یا آنتی‎بادی کافی جهت شناسایی وجود نداشته باشد و یا در حین بررسی نمونه یک مشکل فنی رخ دهد.
آیا مثبت شدن نتیجه به معنای ایمن بودن در برابر کووید 19 است؟
در حال حاضر هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که نشان دهد وجود آنتی بادی در برابر SARS-CoV-2 به معنای ایمن بودن افراد است. با توجه به اطلاعاتی که از سایر عفونت‌های ویروسی در دسترس است، کارشناسان معتقدند وجود آنتی‌بادی باعث حفاظت از بدن در برابر اثرات مخرب این ویروس می‌شود. البته هنوز مشخص نیست که چه مقدار از آنتی‌بادی برای مصونیت فرد در برابر کووید19 لازم است و یا اینکه این مصونیت چه مدت می‌تواند دوام داشته باشد.
مطالعات اخیری که در مورد SARS-CoV-2 در حال انجام است در تلاش است تا به این سوالات پاسخ دهد. تحقیقات بر روی انواع دیگر کروناویروس‌ها نشان می‌دهد که آنتی‌بادی ممکن است از ابتلای مجدد به عفونت به مدت چندین سال جلوگیری کند. چون در حال حاضر مطمئن نیستیم که آنتی‌بادی‌ها باعث مصونیت می‌شوند یا نه، رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان باید ادامه یابد.
اگر تست آنتی‌بادی مثبت شود امکان انتقال ویروس وجود دارد؟
داشتن آنتی‌بادی، مسری بودن یا نبودن را تعیین نمی‌کند. در بدن افرادی که آنتی‌بادی دارند، ممکن است همچنان ویروس فعال و قابل تشخیص وجود داشته باشد، به خصوص اگر به تازگی مبتلا شده ‌باشند. اگر چند هفته از ابتلای به کووید19 گذشته باشد، احتمال مسری بودن آن کمتر است. البته لازم همچنان ماسک بزنید و فاصله اجتماعی را رعایت کنید.
واتساپ