• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از 6:30 صبح الی 20:30 عصر

دپارتمان

هماتولوژی و انعقاد

آشنایی با سازوکارهای

آزمایش‌های هماتولوژی و انعقاد

خون از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که شامل گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها و پلاسما است. گلبول‌های قرمز خون که در حدود 45% کل خون را تشکیل می‌دهند، اکسیژن را از ریه‌ها به بافت‌های بدن حمل می‌کنند و در بازگشت، دی‌اکسید‌کربن را به ریه‌ها بازمی‌گردانند تا از طریق بازدم، به بیرون از بدن هدایت شود.

گلبول‌های سفید که در مغز استخوان ساخته می‌شوند، به دفاع از بدن در برابر عفونت‌ها کمک می‌کنند. همراه با پلاکت‌ها، این سلول‌ها کمتر از 1% خون را شامل می‌شوند. پلاکت‌ها قطعات کوچک بی‌رنگی هستند که به یکدیگر متصل می‌شوند و با واکنش با پروتئین‌های لخته‌شونده، مانع از خون‌ریزی بدن می‌شوند.

پلاسما، بخش مایع خون است. 92% محتوای این مایع را آب تشکیل می‌دهد و حاوی پروتئین‌های حیاتی، نمک‌های معدنی، شکرها، چربی‌ها، هورمون‌ها و ویتامین‌هاست.

هماتولوژی علمی است که به مطالعه و بررسی خون می‌پردازد، به‌ویژه این که خون چگونه بر سلامتی و بیماری فرد تأثیر می‌گذارد. آزمایش‌های هماتولوژی شامل سنجش خون، پروتئین‌های موجود در خون، و اندام‌های تولیدکننده خون است.

این آزمایش‌ها انواع بیماری‌های خونی از جمله عفونت، کم‌خونی، التهاب، هموفیلی، اختلالات مربوط به لخته‌شدن خون، سرطان خون و پاسخ بدن به شیمی‌درمانی را ارزیابی می‌کنند. آزمایش‌ها ممکن است به‌صورت روتین و منظم انجام شوند، یا برای تشخیص بیماری‌های جدی در شرایط اضطراری تجویز شوند. در بسیاری از موارد، نتایج آزمایش خون ارزیابی دقیقی از شرایط بدن و چگونگی تأثیر عوامل داخلی یا خارجی بر سلامت بیمار ارائه می‌‌دهد.

لخته شدن خون فرایندی است که از خونریزی بیش از حد هنگام بریدن قسمت‌های مختلف بدن، جلوگیری می‌کند. اما خونی که در رگ ها درحال حرکت است، نباید لخته شود. اگر چنین لخته‌هایی تشکیل شوند، از طریق جریان خون به قلب، ریه‌ها یا مغز وارد می‌شوند و این می‌تواند باعث حمله قلبی، سکته مغزی یا حتی مرگ شود.

آزمایش‌های انعقادی توانایی خون را برای لخته شدن و نیز مدت‌زمان لازم برای لخته شدن خون را اندازه‌گیری می‌کنند. نتیجه آزمایش به پزشک کمک می‌کند تا احتمال وجود خطر خونریزی بیش از حد یا ایجاد لخته (ترومبوز) در جایی از رگ‌های خونی را بررسی کند.

دپارتمان‌های مجموعه آزمایشگاهی بوعلی

این مرکز قادر به انجام صدها نوع تست عمومی و تخصصی بالینی شامل بیوشیمی و الکتروفورز، هماتولوژی، انعقادی، میکروب‌شناسی، هورمون‌شناسی و غربالگری سلامت جنین، ایمونولوژی و سرولوژی، TDM و HPLC، و تشخیص مولکولی است.

بیوشیمی و الکتروفورز
Biochemistry-Electrophoresis

ایمونولوژی و سرولوژی
Immunology – Serology

کیفیت و ممیزی
QC – Auditing

واتساپ