• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از ۷ صبح الی ۲۰ عصر

روش انجام
Turbidimetric Immunoassay

زمان انجام
یک روز

نوع نمونه
نمونه خون

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
برخی دارو‌ها مثل دارو‌های ضد‌التهابی غیر‌استروئیدی و استاتین‌ها بر سطح CRP در خون تاثیر می‌گذارند. همچنین مکمل‌های منیزیوم نیز تاثیر مشابهی بر سطح این پروتئین دارند.

معرفی

آزمایش پروتئین فعال C میزان CRP موجود در خون را اندازه می‌گیرد. CRP پروتئین مرتبط با التهاب بدن است. این آزمایش با نمونه‌ی خونی که از رگ بازو گرفته‌می‌شود، انجام می‌گیرد.

زمانی که پزشک از وجود التهاب در بدن شک کند، این تست انجام می‌گیرد. همچنین پزشکان از آزمایش CRP برای هدایت درمان عفونت‌های باکتریایی و یا نظارت بر فرآیند‌های التهابی که در برخی بیماری‌های خود‌ایمنی بروز می‌یابند، استفاده می‌کنند.

هدف از انجام آزمایش

پزشکان CRP خون را می‌سنجند زیرا این پروتئین، مارکری برای التهاب، بخشی از مبارزه‌ی بدن با بیماری‌ها و آسیب‌هاست.

چگونگی انجام آزمایش

میزان پروتئین فعال C توسط نمونه‌ی خونی گرفته‌شده از رگ، اندازه‌گیری می‌شود.

تست CRP به چه دلایلی انجام می‌شود؟

تست پروتئین فعال C میزان CRP موجود در خون را اندازه می‌گیرد. مقادیر CRP بازتابی از حضور و شدت التهاب در بدن است.

آزمایش CRP به‌عنوان عاملی که زود‌تر تغییر می‌کند عملاً به‌عنوان واکنش‌دهنده‌ی فاز حاد مثبت شناخته‌می‌شود. مقادیر این پروتئین که از نمونه‌ی خونی اندازه گرفته‌شده‌است، اطلاعاتی در مورد حضور التهاب و شدت آن فراهم می‌کند. با این حال، این تست اطلاعاتی در مورد محل و دلیل بروز التهاب در بدن نمی‌دهد.

در حین انجام آزمایش

ممکن است به‌هنگام خونگیری کمی درد یا سوزش را در محل فرو رفتن سوزن به بدن احساس کنید. همچنین ممکن است در محل خونگیری کمی احساس ضربان قوی نیز بکنید.

آزمایش C-Reactive Protein در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

تفسیر نتایج آزمایش

با این‌که مقادیر نرمال CRP در هر آزمایشگاهی متفاوت است، در حالت کلی نتایج ۸/۰-۱‌ mg/dL (یا ۸-۱۰‌میلی‌گرم بر لیتر) و نتایج کمتر نرمال در نظر گرفته‌می‌شوند.

افزایش جزئی میزان CRP –معمولاً بین ۳/۰ ال ۰/۱‌میلی‌گرم بر دسی‌لیتر- لزوماً به‌معنی وجود بیماری و نیاز درمان آن نیست. میزان CRP ممکن است در خانم‌ها، افراد تحت درمان جایگزینی هورمون و افراد با شاخص توده‌ی بدنی بالا، زیاد باشد. بالا بودن جزئی این پروتئین، با بی‌خوابی و افسردگی ارتباط دارد. پزشک به‌هنگام تفسیر نتایج آزمایش، تمامی این فاکتور‌ها را در نظر می‌گیرد.

مقادیر CRP بالای ۱‌میلی‌گرم بر دسی‌لیتر (mg/dL) معمولاً نشانه‌ی وجود التهاب در بدن است ولی دلیل بروز و محل درگیری را تشخیص نمی‌دهد. سطح بسیار بالای این پروتئین در خون معمولاً با انواع مختلفی از عفونت‌ها، بیماری‌های خود‌ایمنی، برخی سرطان‌ها و بیماری‌هایی که ریه‌ها و پانکراس را درگیر می‌کنند، مرتبط است.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
CRP
منابع
A.D.A.M. Medical Encyclopedia. C-reactive protein. Updated January 31, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003356.htm
Albert MA, Glynn RJ, Buring J, Ridker PM. C-reactive protein levels among women of various ethnic groups living in the United States (from the Women’s Health Study). Am J Cardiol. 2004;93(10):1238-1242. doi:10.1016/j.amjcard.2004.01.067 American Board of Internal Medicine. ABIM laboratory reference ranges. https://www.abim.org/Media/bfijryql/laboratory-reference-ranges.pdf
American Society for Clinical Pathology¬¬¬¬¬. Choosing wisely. Updated February 3, 2015. https://www.choosingwisely.org/clinician-lists/american-society-clinical-pathology-erythrocyte-sedimentation-rate-for-acute-phase-inflammation/
واتساپ