• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از ۷ صبح الی ۲۰ عصر

روش انجام
Turbidimetric Immunoassay

زمان انجام
یک روز

نوع نمونه
نمونه خون

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
برای انجام این تست مصرف برخی دارو‌هایی که ممکن است بر نتیجه تاثیر بگذارند، به‌توصیه‌ی پزشک قطع می‌شود. این دارو‌ها شامل:

• سایمتیدین، فاموتیدین و رانیتیدین
• برخی آنتی‌بیوتیک‌ها مثل تری‌متوپریم
در صورت تجویز آزمایش، تمام دارو‌های مصرفی خود را با پزشک در میان بگذارید.

معرفی

کراتینین یکی از مواد جانبی ماده‌ی شیمیایی به‌اسم کراتین در بدن است که به تامین انرژی مورد نیاز ماهیچه‌ها کمک می‌کند. کراتینین، به‌عنوان ماده‌ی زائد، توسط کلیه‌ها از خون فیلتر شده و از طریق ادرار از بدن دفع می‌شود.

آزمایش کراتینین میزان وجود این ماده‌ی شیمیایی را هم در خون و هم در ادرار اندازه می‌گیرد. میزان کراتینین اطلاعاتی در مورد عملکرد مناسب کلیه‌ها را فراهم می‌کند.

هدف از انجام آزمایش

آزمایش خون کراتینین، سطح کراتینین خون را اندازه می‌گیرد. این آزمایش برای سنجش عملکرد کلیه‌ها به‌کار می‌رود.

همچنین می‌توان کراتینین موجود در ادرار را نیز اندازه گرفت.

چگونگی انجام آزمایش

برای انجام این آزمایش نمونه‌ی خون لازم است.

تست Creatinine به چه دلایلی انجام می‌شود؟

کراتینین ماده‌ی زائد کراتین است. کراتین، ماده‌ی شیمیایی‌ست که توسط بدن ساخته‌شده و برای تامین انرژی اصلی ماهیچه‌ها استفاده می‌شود.

این آزمایش برای تعیین عملکرد کلیه‌ها انجام می‌گیرد. در واقع، کراتینین از کل بدن توسط کلیه‌ها دفع می‌شود. در صورت طبیعی نبودن عملکرد کلیه‌ها، میزان کراتینین موجود در خون افزایش می‌یابد. این به دلیل کاهش دفع کراتینین از طریق ادرار است.

آزمایش کراتینین خون در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

نتیجه نرمال آزمایش

نتایج نرمال در محدوده‌ی ۷/۰ تا ۳/۱ mg/dL ( ۹/۶۱ تا ۹/۱۱۴ µmol/L) برای آقایان و ۶/۰ تا ۱/۱ mg/dL (۵۳ تا ۲/۹۷ µmol/L) برای خانم‌هاست.

معمولاً خانم‌ها نسبت به آقایان کراتینین کمتری دارند؛ زیرا تراکم عضلانی خانم‌ها کمتر از آقایان است. میزان کراتینین بسته به اندازه و تراکم عضلات فرد، متفاوت است.

نمونه‌هایی ذکرشده، نتایج رایج برگرفته از آزمایش‌هاست. محدوده نتایج نرمال در آزمایشگاه‌های مختلف، متفاوت است. برخی از آزمایشگاه‌ها از روش اندازه‌گیری و نمونه‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. در مورد نتایج آزمایش خود با پزشک مشورت کنید.

نتیجه غیرنرمال به چه معناست؟

نتایج بیشتر از حد طبیعی، احتمالاً به دلایل زیر است:

مجرای ادراریِ مسدود ‌شده
مشکلات کلیه مثل آسیب یا نارسایی کلیوی، عفونت و یا کاهش جریان خون
از دست رفتن مایعات بدن (دهیدراته شدن)
مشکلات عضلانی مثل تجزیه‌ی فیبر‌های عضلانی (رابدومیولیز – Rhabdomyolysis)
مشکلات دوران بارداری مثل تشنج ناشی از اکلامپسی (Eclampsia) یا فشار خون بالا ناشی از پره‌اکلامپسی (Preeclampsia)

دلایل زیر سبب کاهش غیرطبیعی کراتینین می‌شود:

بیماری‌های عصبی-عضلانی که سبب کاهش تراکم عضلانی می‌شود
سوءتغذیه

این آزمایش برای بیماری‌های مختلف دیگری مثل فشار خون بالا، دیابت یا اُوردوز دارو‌ها انجام می‌گیرد. در صورت نیاز پزشک توضیحات بیشتری در این مورد ارائه می‌دهد.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
Serum creatinine; Kidney function - creatinine; Renal function - creatinine
منابع
Landry DW, Bazari H. Approach to the patient with renal disease. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 26th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2020:chap 106.
Oh MS, Briefel G. Evaluation of renal function, water, electrolytes, and acid-base balance. In: McPherson RA, Pincus MR, eds. Henry's Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 23rd ed. St Louis, MO: Elsevier; 2017:chap 14.
واتساپ