• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از 6:30 صبح الی 20:30 عصر

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
به‌مدت ۱۲‌ساعت قبل از خونگیری از مصرف مولتی‌ویتامین‌ها یا مکمل‌های مو، پوست و ناخن که حاوی بیوتین (ویتامین B7) هستند، خودداری کنید.

معرفی

آنتی‌ژن سرطانی ۹-۱۹ پروتئینی‌ست که در خون یافت می‌شود. مقادیر بالای این آنتی‌‌ژن در خون نشانه‌ای از وجود برخی سرطان‌ها یا بیماری‌های غیر‌سرطانی در فرد است.

آزمایش CA19-9 به‌همراه سایر آزمایش‌ها مثل تست‌های تصویربرداری برای تشخیص بیماری، بررسی پاسخ فرد به درمان و احتمال بروز مجدد یا عود بیماری استفاده می‌شود.

هدف از انجام آزمایش

هدف از انجام آزمایش CA19-9 سنجش میزان آنتی‌ژن‌های سرطانی ۹-۱۹ در خون است. CA19-9 نوعی تومورمارکر است. تومورمارکر‌ها موادی هستند که در بافت‌ها، خون یا سایر مایعات یافت می‌شوند و نشانه‌ای از سرطان یا بیماری‌های غیرسرطانی‌اند.

چگونگی انجام آزمایش

برای انجام این آزمایش نمونه‌ی خونی لازم است که در بیشتر مواقع، نمونه از رگ داخلی بازو یا پشت دست گرفته‌می‌شود.

تست Cancer Antigen 19-9 به چه دلایلی انجام می‌شود؟

آزمایش CA19-9 میزان آنتی‌ژن سرطانی ۹-۱۹ موجود در جریان خون را اندازه می‌گیرد. این ماده توسط سلول‌های مختلفی در بدن تولید می‌شود که برخی از آنها سلول‌های سالم و برخی سلول‌های سرطانی‌اند.

آزمایش CA 19-9روشی برای غربالگری سرطان نیست. غربالگری، به جست‌و‌جوی شواهدی از وجود بیماری زمانی که هیچ علائمی از آن وجود ندارد، گفته می‌شود.

در حین انجام آزمایش

ممکن است به‌هنگام خونگیری کمی درد یا سوزش را در محل فرو رفتن سوزن به بدن احساس کنید. همچنین ممکن است در محل خونگیری کمی احساس ضربان قوی نیز بکنید.

آزمایش CA19-9 در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

دلایل تجویز آزمایش

آزمایش CA19-9 میزان آنتی‌ژن سرطانی ۹-۱۹ موجود در جریان خون را اندازه می‌گیرد. این ماده توسط سلول‌های مختلفی در بدن تولید می‌شود که برخی از آنها سلول‌های سالم و برخی سلول‌های سرطانی‌اند.

آزمایش CA 19-9روشی برای غربالگری سرطان نیست. غربالگری، به جست‌و‌جوی شواهدی از وجود بیماری زمانی که هیچ علائمی از آن وجود ندارد، گفته می‌شود.

نتیجه نرمال آزمایش

مقادیر CA 19-9 بر حسب واحد بر میلی‌لیتر (U/mL) اندازه‌گیری می‌شود. گزارش آزمایش شامل تفسیری از این اندازه‌گیری مثل نرمال یا غیرنرمال بودن نتایج است.

مقادیر نرمال معمولاً در محدوده‌ی ۰-۳۷ U/mL قرار می‌گیرد. میزان آنتی‌ژن‌های CA 19-9 ممکن است در افراد سالم بدون هیچ بیماری زمینه‌ای نیز افزایش یابد.

نتیجه غیرنرمال به چه معناست؟

مقادیر بالای آنتی‌ژن CA 19-9 با بیماری‌های زیر مرتبط است:

سرطان پانکراس، روده‌ی بزرگ، رکتوم، کبد، کیسه‌صفرا، مجرای صفراوی، معده، آمپول واتر، تخمدان و مثانه
کلانژیت (التهاب مجاری صفراوی)
پانکراتیت (التهاب پانکراس)
سیروز کبدی
انسداد نجاری صفراوی یا سنگ‌های صفرا

از آنجایی که مقادیر بالای این آنتی‌ژن در خون همیشه به‌معنی مشکل سلامتی نیست، تحقیقات هنوز در حال تعیین چگونگی تفسیر این آزمایش به‌منظور تشخیص، پیش‌آگهی و درمان بسیاری از بیماری‌هاست. به همین دلیل، تست CA 19-9 اغلب به‌همراه سایر تست‌ها انجام می‌گیرد.

مشورت کردن در مورد نتایج آزمایش با پزشک ضروری‌ست، زیرا پزشک بهترین فرد برای توضیح اهمیت این تست متناسب با شرایط خود فرد است.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
CA19-9, CA 19-9, CA 19-9 Assay, CA 19-9 Radioimmunoassay, Cancer-Associated Antigen 19-9, Carbohydrate Antigen 19-9
منابع
A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Venipuncture. Updated April 26, 2019. https://medlineplus.gov/ency/article/003423.htm
American Board of Internal Medicine. ABIM laboratory test reference ranges. https://www.abim.org/Media/bfijryql/laboratory-reference-ranges.pdf
American Society of Clinical Oncology. Pancreatic cancer: Diagnosis. https://www.cancer.net/cancer-types/pancreatic-cancer/diagnosis
American Society of Clinical Oncology. Pancreatic cancer: Follow-up care. https://www.cancer.net/cancer-types/pancreatic-cancer/follow-care
Bartel M. Chronic pancreatitis. Merck Manuals Professional Edition. https://www.merckmanuals.com/professional/gastrointestinal-disorders/pancreatitis/chronic-pancreatitis
Centers for Disease Control and Prevention. Blood and urine collection. https://www.cdc.gov/nchs/data/nhanes/nhanes_09_10/labcomp_f.pdf
https://www.testing.com/tests/cancer-antigen-19-9/
واتساپ