• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از 6:30 صبح الی 20:30 عصر

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
نیازی به آمادگی خاص قبل از آزمایش نیست.

معرفی

هورمون T4 که تیروکسین نیز نامیده‌می‌شود، اصلی‌ترین هورمون مترشحه از غده‌ی تیروئید است. بیشترِ این هورمون به پروتئین‌ها متصل است، در حالی که مقدار کمی از هورمون T4 به پروتئین متصل نبوده و آزاد است. آزمایش T4 آزاد، میزان هورمون T4 که در خون جریان داشته و آماده‌ی ورود به بافت‌هاست را اندازه می‌گیرد. تست T4 توتال، میزان کل T4 یعنی T4 آزاد و T4 متصل به پروتئین‌ها را اندازه می‌گیرد.

هدف از انجام آزمایش

آزمایش T4 با نمونه‌گیری از خون انجام می‌شود. مقادیر پایین این تست معمولاً نشانه‌ی کم‌کاری تیروئید و یا وجود مشکلات در تحریک غده‌ی تیروئید توسط غده‌ی هیپوفیز است. مقادیر بالای هورمون T4 معمولاً نشانه‌ی فعالیت بیش‌از‌حد تیروئید یا پرکاری تیروئید است. تست T4 ممکن است در صورت مشکوک بودن به بیماری‌های تیروئیدی و یا به‌دنبال نتایج غیر‌طبیعی تست TSH انجام بگیرد.

چگونگی انجام آزمایش

از نمونه‌ی خونی برای انجام این تست استفاده می‌شود.

تست T4 به چه دلایلی انجام می‌شود؟

آزمایش T4 به پزشک برای بررسی میزان عملکرد غده‌ی تیروئید کمک می‌کند. این آزمایش برای این منظور انجام می‌گیرد:

بعد از نتیجه‌ی غیر‌طبیعی آزمایش TSH
تشخیص پر‌کاری تیروئید
تشخیص کم‌کاری تیروئید
نظارت بر سطح T4 در افرادی که تحت درمان جایگزینی تیروئید هستند
غربالگری کم‌کاری تیروئید در نوزادانی که به‌تازگی متولد شده‌اند
ارزیابی اختلالات دیگر مثل گواتر، ندول تیروئید و مشکلات غده‌ی هیپوفیز یا هیپوتالاموس

در حین انجام آزمایش

ممکن است به‌هنگام خونگیری کمی درد یا سوزش را در محل فرو رفتن سوزن به بدن احساس کنید. ممکن است در محل خونگیری کمی احساس ضربان قوی نیز بکنید. همچنین احتمال کبودی نیز وجود دارد ولی به‌زودی رفع خواهد ‌شد.

آزمایش های تیروئید در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

تفسیر نتایج آزمایش

نتایج آزمایش به عنوان T4 یا شاخص تیروکسین آزاد (FTI) شرح داده‌می‌شود. FTI به معنی این است که نتایج، با استفاده از محاسبه‌ی فرمولی که میزان T4 کل و مقداری از سطح پروتئین هورمون تیروئیدی را مقایسه می‌کند، به دست می‌آید.

در صورتی که پزشک برای بررسی سطح T4 و یا تشخیص اختلالات تیروئیدی یا غده‌ی هیپوفیز این آزمایش را تجویز کرده‌باشد، نتایج به همراه تست TSH در نظر گرفته‌می‌شوند.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
Thyroxine, Free T4, Total T4, T4 Index, Thyroxine Test by Equilibrium Dialysis
منابع
American Board of Internal Medicine. ABIM laboratory test reference ranges. https://www.abim.org/Media/bfijryql/laboratory-reference-ranges.pdf
American Thyroid Association. Thyroid function tests. https://www.thyroid.org/thyroid-function-tests/
Hammami MB. Thyroxine. Staros EB, ed. Medscape. https://emedicine.medscape.com/article/2089576-overview
National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Hyperthyroidism (overactive thyroid). https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/hyperthyroidism
واتساپ