• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از 6:30 صبح الی 20:30 عصر

آزمایش پروکلسی‌تونین (PCT)

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
نیازی به آمادگی خاص قبل از آزمایش نیست.

معرفی

پروکلسی‌تونین ماده‌ای‌ است که توسط بسیاری از سلول‌های بدن، اغلب در پاسخ به عفونت‌های باکتریایی یا آسیب بافتی تولید می‌شود. سطح پروکسی‌تونین خون در عفونت‌های باکتریایی سیستمیک و سپسیس (Sepsis) به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. این آزمایش، میزان پروکلسی‌تونین خون را اندازه می‌گیرد.

سپسیس، جدی‌ترین و شاید خطرناک‌ترین پاسخ التهابی بدن در برابر عفونت‌های باکتریایی ا‌ست.

هدف از انجام آزمایش

این آزمایش برای کمک به تشخیص سپسیس در صورت بیماری شدید و شناسایی خطر ابتلا به سپسیس شدید یا شوک سپسیس به‌کار می‌رود. هم‌چنین از این تست برای کمک به تشخیص عفونت‌های باکتریایی شدید، تشخیص آنها از بیماری‌های غیر‌باکتریایی، و کمک به هدایت درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌شود.

چگونگی انجام آزمایش

از نمونه‌ی خونی برای انجام این تست استفاده می‌شود.

تست PCT به چه دلایلی انجام می‌شود؟

آزمایش پروکلسی‌تونین ممکن است به همراه سایر آزمایش‌ها برای کمک به تشخیص سپسسیس در افرادی که به شدت مریض هستند، استفاده می‌شود. از این آزمایش بیشتر در بخش اورژانس یا مراقبت‌های ویژه (ICU) برای افراد با نشانه‌هایی که ممکن است به دلیل سپسیس باشد، انجام می‌گیرد.

در حین انجام آزمایش

ممکن است به‌هنگام خونگیری کمی درد یا سوزش را در محل فرو رفتن سوزن به بدن احساس کنید. ممکن است در محل خونگیری کمی احساس ضربان قوی نیز بکنید. همچنین احتمال کبودی نیز وجود دارد ولی به‌زودی رفع خواهد ‌شد.

آزمایش پروکلسی‌تونین در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

تفسیر نتایج آزمایش

نتایج آزمایش پروکلسی‌تونین به همراه بررسی‌های بالینی و آزمایش‌های دیگر تفسیر می‌شوند.

مقدیر پایین پروکلسی‌تونین در فردی که به‌شدت مریض است به معنی این است که احتمال ابتلا به سپسیس و یا پیشرفت بیماری کم است. مقادیر پایین به این معنی‌ست که نشانه‌های فرد به دلیلی به‌غیر از عفونت‌های باکتریایی مثل عفونت ویروسی است. همچنین سطح پایین پروکلسی‌تونین نشانه‌ای از عفونت موضعی است که در بدن پخش نشده و یا عفونت سیستمیکی که کمتر از ۶‌ ساعت عمر داشته‌است.

مقادیر بالا نشانه‌ی ابتلا به سپسیس به احتمال زیاد و یا افزایش ریسک پیشرفت بیماری‌ است. مقادیر بالا در افراد مبتلا به عفونت‌های باکتریایی جدی مثل مننژیت دیده‌می‌شود.

سطح متوسط پروکلسی‌تونین معمولاً به دلیل بیماری غیرعفونی و یا به دلیل عغونت در مراحل اولیه است که باید به همراه سایر آزمایش‌ها به‌دقت بررسی شود. همچنین در کودکان مبتلا به عفونت کلیوی نیز این مورد دیده ‌می‌شود.

کاهش سطح کلسی‌تونین به‌مرور زمان در فردی که تحت‌درمان سپسیس یا عفونت باکتریایی، نشانه‌ی پاسخ درمان بر روی فرد است. مقادیر ثابت و یا افزاینده، نشانه‌ی پیوستگی و یا ادامه به درمان است.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
Procalcitonin, PCT
منابع
Procalcitonin, Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories. http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/83169.
Kaplan, L. (2016 August 16 Updated). Systemic Inflammatory Response Syndrome Workup. Medscape Drugs and Diseases. http://emedicine.medscape.com/article/168943-workup#showall.
Douglas, D. (2016 March 16). Procalcitonin Guidance Curbs Antibiotic Use in Critically Ill. Reuters Health Information. http://www.medscape.com/viewarticle/860394.
واتساپ