• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از 6:30 صبح الی 20:30 عصر

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
نیازی به آمادگی خاص قبل از آزمایش نیست.

معرفی

آزمایش NT-proBNP برای کمک به شناسایی، تشخیص، و در برخی موارد ارزیابی شدت بیماری‌های قلبی مثل نارسایی احتقانی قلب (CHF) انجام می‌گیرد.

هدف از انجام آزمایش

این آزمایش زمانی که فرد مبتلا به علائمی مانند تنگی‌نفس، خستگی، احتباس مایعات اضافی در شکم و تورم پا‌ها یا مچ پا‌ها بعد از سکته‌ی قلبی و یا در حین درمان بیماری‌های قلبی شود، تجویز می‌شود.

چگونگی انجام آزمایش

از نمونه‌ی خونی برای انجام این تست استفاده می‌شود.

تست NT-proBNP به چه دلایلی انجام می‌شود؟

تست BNP یا NT-proBNP برای شناسایی، تأییدِ تشخیص بیماری، و در برخی موارد بررسی شدت نارسایی قلبی کاربرد دارد. این دو آزمایش قابل‌تعویض نبوده و نباید به همراه یکدیگر به‌کار بروند.

آزمایش BNP یا NT-proBNP به همراه سایر بیومارکر‌های قلبی، به منظور تشخیص فشار و آسیب وارد شده به قلب و یا تست‌های عملکرد ریه‌ها به منظور تشخیص دلیل تنگی‌نفس انجام می‌گیرند. به همراه این تست‌ها، تصویربرداری با اشعه‌ی ایکس از ناحیه‌ی سینه و تست اولتراسوند که به آن اکوکاردیوگرافی (Echocardiography) نیز گفته‌می‌شود، ممکن است انجام بگیرد. پزشک احتمالاً تست استرس که بر روی تردمیل انجام می‌گیرد را نیز تجویز کند.

 

در حین انجام آزمایش

ممکن است به‌هنگام خونگیری کمی درد یا سوزش را در محل فرو رفتن سوزن به بدن احساس کنید. ممکن است در محل خونگیری کمی احساس ضربان قوی نیز بکنید. همچنین احتمال کبودی نیز وجود دارد ولی به‌زودی رفع خواهد ‌شد.

آزمایش NT-proBNP در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

نتیجه نرمال آزمایش

نتایج نرمال نشان‌دهنده‌ی این است که علائم فرد به دلیل بیماری‌های دیگری به جز نارسایی قلبی‌ است.

نتیجه غیرنرمال به چه معناست؟

نتایج بیشتر از حد طبیعی به این معناست که فرد تا حدودی دچار نارسایی قلبی‌ است و سطح BNP یا NT-proBNP در خون با شدت این نارسایی مرتبط است. مقادیر بالاتر BNP یا NT-proBNP معمولاً نشانه‌ی نیاز فرد به درمان‌های قوی‌تر ا‌ست. در برخی افراد مبتلا به نارسایی قلبی مزمن، سطح مارکر‌ها همچنان بالا بوده و برای نظارت بر تأثیر درمان بر روی فرد، قابل‌استفاده نیستند.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
Brain Natriuretic Peptide, proBNP, Natriuretic Peptides
منابع
2019 Review completed by James G. Donnelly, PhD, DABCC, FCACB, Chief Scientific Officer and VP of Laboratory Operations, Babson Diagnostics.
(March 2, 2017) Wilson S Colucci, Horng H Chen. Natriuretic peptide measurement in heart failure. https://www.uptodate.com/contents/natriuretic-peptide-measurement-in-heart-failure.
(December 20, 2017) Horng H Chen, Wilson S Colucci. Natriuretic peptide measurement in non-heart failure settings. https://www.uptodate.com/contents/natriuretic-peptide-measurement-in-non-heart-failure-settings.
(Jan 10, 2018) Wilson S Colucci. Evaluation of the patient with suspected heart failure. https://www.uptodate.com/contents/evaluation-of-the-patient-with-suspected-heart-failure.
واتساپ