• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از ۷ صبح الی ۲۰ عصر

روش انجام
Turbidimetric Immunoassay

زمان انجام
یک روز

نوع نمونه
نمونه خون

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
انجام تست کلسترول HDL به‌هنگام مریضی و کسالت توصیه نمی‌شود زیرا سطح کلسترول به‌صورت موقتی در دوران بیماری‌های حاد، بلافاصله پس از حمله‌ی قلبی و در شرایط استرس‌زا مثل جراحی یا تصادف کاهش می‌یابد.

معرفی

کلسترول ماده‌ی موم‌مانندی‌ست که به عملکرد مناسب سلول‌ها در بدن کمک می‌کند. با این حال، تجمع برخی از انواع کلسترول در رگ‌ها، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته‌ی مغزی، حمله‌ی قلبی و بیماری‌های دیگر را افزایش می‌دهد.

کلسترول HDL (HDL-C) که اغلب به عنوان «کلسترول خوب» خوب شناخته‌می‌شود، با سلامت بهتر قلب و عروق مرتبط است. بر خلاف آن، لیپوپروتئین کم‌چگالی (LDL) که «کلسترول بد» نیز نامیده می‌شود، با بیماری‌های قلبی-عروقی مرتبط است.

هدف از انجام آزمایش

آزمایش کلسترول HDL میزان کلسترول موجود در لیپوپروتئین‌های پرچگالی (HDL) خون را می‌سنجد.

چگونگی انجام آزمایش

از نمونه‌ی خونی برای انجام این تست استفاده می‌شود.

تست HDL به چه دلایلی انجام می‌شود؟

هدف از انجام آزمایش کلسترول HDL بررسی سلامت قلبی از جمله بیماری‌های قلبی‌ست. کلسترول HDL نوع مفیدی از کلسترول بوده و با کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی همراه است.

سنجش کلسترول LDL و کل، به همراه هم در یک نمونه‌ی خونی، امکان محاسبه‌ی نسبت HDL به سایر کلسترول‌ها (به‌غیر از HDL) به پزشک را می‌دهد. این برای ارزیابی سلامت قلبی و اطلاع از مقادیر کلسترول خوب و بد مهم است.

در حین انجام آزمایش

ممکن است به‌هنگام خونگیری کمی درد یا سوزش را در محل فرو رفتن سوزن به بدن احساس کنید. ممکن است در محل خونگیری کمی احساس ضربان قوی نیز بکنید. همچنین احتمال کبودی نیز وجود دارد ولی به‌زودی رفع خواهد ‌شد.

آزمایش کلسترول در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

نتیجه نرمال آزمایش

از آنجایی که کلسترول HDL به عنوان «کلسترول خوب» شناخته‌می‌شود، مقادیر بالای آن نیز بهتر بوده و سطح کلسترول HDL بالای ۶۰ mg/dL بسیار خوب است.

نتیجه غیرنرمال به چه معناست؟

برای بسیاری از افراد، کلسترول HDL بالا‌تر از ۶۰ mg/dL با کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی مرتبط است. با این حال، سطح کلسترول HDL به دلیل مصرف برخی دارو‌ها، سوءمصرف الکل و یا اختلالات تیروئیدی نیز ممکن است افزایش یابد.

مقادیر کلسترول HDL کمتر از ۴۰ mg/dL پایین در نظر گرفته می‌شوند گرچه در برخی آزمایشگاه‌ها مقادیر کمتر از ۵۰ mg/dL در خانم‌ها، پایین است.

سطح پایین کلسترول HDL فاکتور خطرسازی برای مشکلات قلبی مثل بیماری‌های قلبی یا سکته است. مقادیر کم کلسترول HDL گاهی، بازتابی از وجود بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت است. خطرات سلامت ناشی از کلسترول HDL پایین به همراه نتایج غیر‌طبیعی تست‌های دیگر مثل بالا بودن سطح کلسترول بد (LDL) و یا وجود مشکلاتی مثل بالا بودن فشار خون بیشتر می‌شود.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
High Density Lipoprotein Test, High Density Lipoprotein Cholesterol Test, HDL-C Test, Good Cholesterol Test
منابع
American Board of Internal Medicine. ABIM laboratory test reference ranges. https://www.abim.org/Media/bfijryql/laboratory-reference-ranges.pdf
American Heart Association. How to get your cholesterol tested. https://www.heart.org/en/health-topics/cholesterol/how-to-get-your-cholesterol-tested
Arnett DK, Blumenthal RS, Albert MA, et al. 2019 ACC/AHA Guideline on the Primary Prevention of Cardiovascular Disease: A Report of the American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Clinical Practice Guidelines [published correction appears in Circulation. 2019 Sep 10;140(11):e649-e650] [published correction appears in Circulation. 2020 Jan 28;141(4):e60] [published correction appears in Circulation. 2020 Apr 21;141(16):e774]. Circulation. 2019;140(11):e596-e646. doi:10.1161/CIR.0000000000000678
واتساپ