• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از ۷ صبح الی ۲۰ عصر

روش انجام
Turbidimetric Immunoassay

زمان انجام
یک روز

نوع نمونه
نمونه خون

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
نیازی به آمادگی خاص قبل از آزمایش نیست.

معرفی

گلوکز، قندی ا‌ست که بدن به عنوان منبع انرژی از آن استفاده می‌کند. بدن ما گلوکز را از غذا‌های مصرفی به دست می‌آورد. گلوکز وارد جریان خون شده و به کمک هورمون انسولین توسط سلول‌های بدن جذب می‌شود.

در صورت عدم‌تولید انسولین به اندازه‌ی کافی و یا وجود مشکل در جذب انسولین توسط سلول‌های بدن، سطح قند خون بسیار افزایش می‌یابد. این مسئله منجر به بروز دیابت، بیماری خطرناکی می‌شود که در صورت عدم کنترل آن احتمال آسیب دیدن تمامی ارگان‌های بدن وجود دارد.

هدف از انجام آزمایش

تست هموگلوبین A1c میزان قند یا گلوکز موجود در جریان خون متوسط فرد در طی سه‌ماه اخیر را تخمین می‌زند. این تست به‌عنوان مارکر کنترل‌کننده‌ی طولانی‌مدت گلوکز، قادر به تشخیص دیابت و پیگیری نحوه‌ی کنترل دیابت است.

چگونگی انجام آزمایش

از نمونه‌ی خونی برای انجام این تست استفاده می‌شود.

تست HbA1C به چه دلایلی انجام می‌شود؟

تست هموگلوبین A1c اهداف مختلفی دارد:

برای غربالگری دیابت یا پیش‌دیابت
غربالگری به معنی بررسی سلامت فرد قبل از بروز علائم بیماری ا‌ست. در صورت بالا بودن سن فرد (بیشتر از ۴۰‌ سال) ، چاقی و یا بالا بودن خطر ابتلا به دیابت در فرد، با تجویز پزشک این غربالگری انجام می‌گیرد. این آزمایش برای غربالگری دیابت به کار می‌رود ولی برای تأیید نتایج باید آزمایش چند ‌بار تکرار شده و یا تست‌های دیگری نیز انجام بگیرد.
تشخیص پیش‌دیابت یا دیابت
از تست‌ها و پروسه‌های دیگر برای تشخیص و دلیل تغییرات ایجاد شده استفاده می‌شود. پزشک معمولاً آزمایش هموگلوبین A1c را به‌همراه آزمایش‌های دیگر در صورت وجود نشانه‌های دیابت در فرد، تجویز می‌کند. علائم دیابت معمولاً شامل تشنگی زیاد، تکرر ادرار، تاری دید، گزگزی یا بی‌حسی در دست‌ها و پا‌ها و احساس خستگی بیش‌از‌حد است.
نظارت بر دیابت
در صورت ابتلای فرد به دیابت، پزشک حداقل سالی دو ‌بار آزمایش هموگلوبین A1c را تجویز می‌کند. انجام این آزمایش به پزشک اطلاعاتی در مورد نحوه‌ی کنترل قند خون در چند‌ماه گذشته توسط خود فرد را می‌دهد. کنترل سطح قند خون فرد، امکان تغییر در روش درمانی و جلوگیری از بروز مشکلات سلامتی برای پزشک را فراهم می‌کند.

تست هموگلوبین A1c برای تشخیص دیابت بارداری، نوعی بیماری که در بارداری اتفاق می‌افتد، به‌کار نمی‌رود.

در حین انجام آزمایش

ممکن است به‌هنگام خونگیری کمی درد یا سوزش را در محل فرو رفتن سوزن به بدن احساس کنید. ممکن است در محل خونگیری کمی احساس ضربان قوی نیز بکنید. همچنین احتمال کبودی نیز وجود دارد ولی به‌زودی رفع خواهد ‌شد.

آزمایش قند خون در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش ها در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

تفسیر نتایج آزمایش

با این‌که تست هموگلوبین A1c برای تشخیص دیابت به‌کار می‌رود، ولی پزشکان برای تشخیص دقیق تنها به نتیجه‌ی این آزمایش بسنده نمی‌کنند. در این شرایط معمولاً تست را تکرار کرده و یا نتیجه‌ی آن را با سایر آزمایش‌ها مقایسه می‌کنند. احتمال تجویز آزمایش‌های دیگر مثل تست‌های قند خون دیگر نیز وجود دارد.

برای درک نتایج آزمایش تشخیصی هموگلوبین A1c باید با پزشک مشورت کرد. پزشک نتایج آزمایش را با محدوده نتایج مرجع مقایسه کرده و آزمایش‌های مورد نیاز دیگر برای کنترل سلامت فرد را تجویز می‌کند.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
A1C Test, Glycated Hemoglobin Test, Hgba1c, Hgb a1c
منابع
Brutsaert E. Diabetes mellitus (DM). Merck Manuals Consumer Edition. https://www.merckmanuals.com/home/hormonal-and-metabolic-disorders/diabetes-mellitus-dm-and-disorders-of-blood-sugar-metabolism/diabetes-mellitus-dm
Brutsaert E. Diabetes mellitus (DM). Merck Manuals Professional Edition. https://www.merckmanuals.com/professional/endocrine-and-metabolic-disorders/diabetes-mellitus-and-disorders-of-carbohydrate-metabolism/diabetes-mellitus-dm
Centers for Disease Control and Prevention. All about your A1C. https://www.cdc.gov/diabetes/managing/managing-blood-sugar/a1c.html
Centers for Disease Control and Prevention. What is diabetes? https://www.cdc.gov/diabetes/basics/diabetes.html
واتساپ