• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از 6:30 صبح الی 20:30 عصر

آزمایش هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori)

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
قطع مصرف برخی دارو‌ها و عمل به دستوراتی که قبل از آزمایش داده‌می‌شود، ضروری‌ است.

معرفی

هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori) نوعی باکتری‌ست که به عنوان اصلی‌ترین دلیل زخم معده، زخم‌های ایجاد‌شده در سطح پوششی مری، معده و روده‌ی کوچک، شناخته‌می‌شود. آزمایش هلیکوباکتر پیلوری، عفونت سیستم گوارشی ناشی از آلودگی به این باکتری را برای کمک به تشخیص دلیل زخم‌های دستگاه گوارشی شناسایی می‌کند.

هدف از انجام آزمایش

عفونت دستگاه گوارشی ناشی از هلیکوباکتر پیلوری بسیار رایج است به‌طوری‌که نزدیک به نیمی از سراسر جمعیت جهان به این نوع عفونت مبتلا هستند. با این حال، بسیاری از افراد آلوده به هلیکوباکتر پیلوری هیچ علائمی از خود بروز نمی‌دهند. همچنین این عفونت، احتمال بروز زخم‌های معده، التهاب مزمن معده یا گاستریت (Gastritis) و سرطان معده را افزایش می‌دهد. هلیکوباکتر پیلوری، قابلیت معده در ترشح موکوس را مختل کرده و معده را بیشتر در معرض آسیب ناشی از اسید معده و زخم‌های معده قرار می‌دهد.

چگونگی انجام آزمایش

در صورت نمونه‌برداری از مدفوع یا بیوپسی از بافت، توصیه می‌شود ۱۴‌ روز قبل از آزمایش از مصرف دارو‌هایی مثل آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی‌اسید‌ها (ضد اسید معده) و یا بیسموت خودداری کنید.

تست H. pylori به چه دلایلی انجام می‌شود؟

آزمایش هلیکوباکتر پیلوری برای تشخیص وجود این باکتری در بدن و تأثیر درمان بر روی عفونت ناشی از آن استفاده می‌شود.

آزمایش‌های هلیکوباکتر پیلوری متنوعی برای انجام وجود دارند.

در حین انجام آزمایش

ممکن است به‌هنگام خونگیری کمی درد یا سوزش را در محل فرو رفتن سوزن به بدن احساس کنید. ممکن است در محل خونگیری کمی احساس ضربان قوی نیز بکنید. همچنین احتمال کبودی نیز وجود دارد ولی به‌زودی رفع خواهد ‌شد.

آزمایش هلیکوباکتر پیلوری در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

نتیجه نرمال آزمایش

نتیجه‌ی منفی آزمایش هلیکوباکتر پیلوری احتمالاً به معنی عدم‌ابتلای فرد به عفونت ناشی از این باکتری‌ست و علائمی که فرد تجربه کرده، به دلایل دیگری‌ست. در صورت ماندگار شدن علائم، تست‌های اضافی از جمله آزمایش تهاجمی‌تر بیوپسی بافت، برای اطمینان از عدم‌وجود عفونت به‌کار می‌رود.

نتیجه غیرنرمال به چه معناست؟

نتیجه‌ی مثبت تست آنتی‌ژن مدفوع، تنفس یا بیوپسی هلیکوباکتر پیلوری نشانه‌ی این است که علائم فرد بیشتر به دلیل زخم معده و عفونت نشی از این باکتری‌ست. درمان با ترکیبی از آنتی‌بیوتیک‌ها و یا سایر دارو‌ها به از بین رفتن باکتری‌ها و قطع درد و زخم‌های سیستم گوارشی کمک می‌کند.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
Helicobacter pylori, H. pylori stool antigen, H. pylori breath test, Urea breath test, CLO test, Rapid urease test (RUT) for H. pylori
منابع
Santacroce, L. and Bhutani, M. (2018 August 9, Updated). Helicobacter Pylori Infection. Medscape Gastroenterology. https://emedicine.medscape.com/article/176938-overview.
Lai, S. (2017 August 1, Updated). Tests for H. pylori. MedlinePlus Medical Encyclopedia. https://medlineplus.gov/ency/article/007501.htm.
Couturier, M. and Jarboe, E. (2018 August, Updated). Helicobacter pylori. ARUP Consult. https://arupconsult.com/content/helicobacter-pylori.
Zingman, B. et. al. (2017 October 12, Updated). Helicobacter pylori infection. MedlinePlus Medical Encyclopedia. https://medlineplus.gov/ency/article/007715.htm.
واتساپ