• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از ۷ صبح الی ۲۰ عصر

روش انجام
Turbidimetric Immunoassay

زمان انجام
یک روز

نوع نمونه
نمونه خون

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
برخی از دارو‌ها نتایج آزمایش‌های T3 آزاد و T3 توتال را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند: دارو‌های ضد‌بارداری، دارو‌های هورمونی خانم‌ها مانند استروژن، متادون، برخی مکمل‌ها یا دارو‌های گیاهی، استروئید‌ها، دارو‌های هورمونی آقایان مثل آندروژن، لیتیم، پروپرانولول.

← توجه: مشورت در مورد قطع برخی دارو‌ها قبل از آزمایش ضروری ا‌ست. قبل از صحبت با پزشک، به‌هیچ‌وجه مصرف دارو‌ها را خودسرانه قطع نکنید.

معرفی

هورمون T3 (تری‌یودوتیرونین)، هورمون تیروئیدی مهمی ا‌ست که متابولیسم را تنظیم کرده و بدن را برای انجام عملکرد‌های ضروری آماده می‌کند. با این‌که بیشترِ T3 موجود در خون به پروتئین متصل می‌شود، برخی از این هورمون، متصل نبوده و آزاد است. آزمایش T3 کل، همه‌ی هورمون متصل به پروتئین و هورمون آزاد را اندازه می‌گیرد.

هدف از انجام آزمایش

آزمایش‌های T3 آزاد و T3 توتال ممکن است برای سنجش عملکرد تیروئید در صورت مشکوک شدن به وجود مشکلی در این غده، انجام بگیرد. هم‌چنین این آزمایش‌ها ممکن است برای بررسی مشکلات غده‌ی هیپوفیز، تعیین شدت و نوع بیماری تیروئیدی و نظارت بر تاثیر درمان روی فرد انجام بگیرد.

چگونگی انجام آزمایش

از نمونه‌ی خونی برای انجام این تست استفاده می‌شود.

تست fT3 به چه دلایلی انجام می‌شود؟

هم آزمایش T3 آزاد و هم آزمایش T3 توتال برای سنجش عملکرد تیروئید انجام می‌گیرند. به‌همراه سایر تست‌های عملکرد تیروئید، این آزمایش‌ها نیز در تشخیص اختلالات تیروئید مثل کم‌کاری یا پرکاری تیروئید، بررسی شدت بیماری‌های تیروئیدی، تشخیص اختلالات غده‌ی هیپوفیز و نظارت بر افراد مبتلا به بیماری‌های تیروئید کاربرد دارد.

سنجش هورمون T3 ممکن است به دنبال نتایج غیر‌طبیعی تست TSH نیز انجام بگیرد.

تست T3 آزاد یا توتال بخشی از تست‌های پانل تیروئید است که همگی با هم برای ارزیابی عملکرد تیروئید انجام می‌گیرند.

در حین انجام آزمایش

ممکن است به‌هنگام خونگیری کمی درد یا سوزش را در محل فرو رفتن سوزن به بدن احساس کنید. ممکن است در محل خونگیری کمی احساس ضربان قوی نیز بکنید. همچنین احتمال کبودی نیز وجود دارد ولی به‌زودی رفع خواهد ‌شد.

آزمایش های تیروئیدی در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش ها در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

تفسیر نتایج آزمایش

نتایج آزمایش T3 آزاد یا توتال نشان می‌دهد که آیا سطح T3 در محدوده‌ی نرمال، کمتر از حد طبیعی و یا بیشتر از حد ‌نرمال است.

محدوده‌ی زیر به‌عنوان یکی از مراجع برای این آزمایش استفاده می‌شود:

T3 آزاد
۳/۲-۲/۴ پیکوگرم در هر میلی‌لیتر (pg/mL)
T3 توتال
۸۰-۱۸۰ نانوگرم در هر دسی‌لیتر (ng/dL)

پزشک نتایج این تست‌ها را به همراه سایر آزمایش‌های تیروئید مثل تست TSH، T4 آزاد و T4 توتال تفسیر خواهد ‌کرد.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
Free Triiodothyronine, Total Triiodothyronine, T3 Radioimmunoassay, TT3
منابع
American Board of Internal Medicine. ABIM laboratory test reference ranges. https://www.abim.org/Media/bfijryql/laboratory-reference-ranges.pdf
American Thyroid Association. Thyroid function tests. https://www.thyroid.org/thyroid-function-tests/
American Thyroid Association. Hyperthyroidism. https://www.thyroid.org/hyperthyroidism/
ARUP Consult. Initial evaluation of thyroid function. https://arupconsult.com/content/initial-evaluation-thyroid-function
Hershman JM. Overview of thyroid function. https://www.merckmanuals.com/en-ca/professional/endocrine-and-metabolic-disorders/thyroid-disorders/overview-of-thyroid-function
واتساپ