• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از ۷ صبح الی ۲۰ عصر

آزمایش سیکلوسپورین (Cyclosporine)

روش انجام
Turbidimetric Immunoassay

زمان انجام
یک روز

نوع نمونه
نمونه خون

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
نیازی به آمادگی خاص قبل از آزمایش نیست.

معرفی

سیکلوسپورین نوعی دارو‌ی سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی‌ست که برای کاهش قدرت دفاعی طبیعی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمایش میزان سیکلوسپورین موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند.

زمانی که افراد تحت پیوند عضو قرار می‌گیرند، سیستم ایمنی آنها، پیوند را به‌عنوان ماده‌ای بیگانه تلقی کرده و همانند حمله به باکتری‌ها و ویروس‌ها به آن نیز حمله می‌کند. سیکلوسپورین، قابلیت پاسخ‌دهی به بافت خارجی را در برخی سلول‌های سفید خون دخیل در سیستم ایمنی از بین می‌برد. بنابراین، عضو پیوند‌شده شانس بیشتری برای زنده ماندن و رد نشدن توسط سیستم ایمنی فردِ گیرنده خواهد‌داشت. سیکلوسپورین به‌صورت روتین در پیوند کلیه، قلب، ریه و سایر ارگان‌ها استفاده می‌شود.

هدف از انجام آزمایش

آزمایش سیکلوسپورین برای سنجش میزان این دارو در خون به‌منظور بررسی غلظت مناسب و عدم‌بروز سمّیت با دارو انجام می‌گیرد. سیکلوسپورین دارویی‌ست که برای از بین بردن پاسخ سیستم ایمنی فرد استفاده می‌شود. این دارو برای افراد گیرنده‌ی پیوند عضو به‌منظور ممانعت از رد پیوند و همچنین برای برخی افراد مبتلا به بیماری خودایمن مثل آرتریت روماتوئید (روماتیسم) و پسوریازیس به‌منظور کاهش شدت علائم بیماری تجویز می‌شود.

چگونگی انجام آزمایش

برای انجام این آزمایش، نمونه‌ی خونی از رگ بازو گرفته‌می‌شود.

تست Cyclosporine به چه دلایلی انجام می‌شود؟

آزمایش سیکلوسپورین به‌صورت منظم در آغاز درمان به‌خصوص روزانه برای تعیین دوز موثر برای فرد انجام می‌گیرد. با مشخص شدن دوز موثر، تعداد دفعات انجام آزمایش کمتر شده و حتی ممکن است ماهانه یا هر دو‌ ماه یک‌بار انجام بگیرد. با این حال، این تست با بروز علائم مریضی در فرد و یا آغاز مصرف دارو‌هایی که ممکن است بر متابولیسم سیکلوسپورین تاثیر بگذارند، در فواصل زمانی کوتاه‌تری انجام می‌گیرد.

در حین انجام آزمایش

ممکن است به‌هنگام خونگیری کمی درد یا سوزش را در محل فرو رفتن سوزن به بدن احساس کنید. همچنین ممکن است در محل خونگیری کمی احساس ضربان قوی نیز بکنید.

آزمایش سیکلوسپورین در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

تفسیر نتایج آزمایش

محدوده‌ی درمانی سیکلوسپورین به تکنیک سنجش دارو، نوع پیوند و مدت‌زمان باقی‌مانده به عمل پیوند بستگی دارد.

در صورتی که مقادیر دارو کمتر از سطح مورد‌نظر شود، احتمال رد پیوند و یا بروز مجدد علائم بیماری، و در صورت بالا‌تر بودن مقادیر دارو، احتمال بروز عوارض جانبی سمّیت دارویی وجود دارد.

گاهی اوج غلظت داروی سیکلوسپورین، ۲‌ ساعت بعد از تزریق آن برای افرادی که پیوند عضو در انتظار آنهاست، اندازه‌گیری می‌شود. مقادیر بالای دارو در این نمونه‌ها معمولاً به‌معنی کاهش رد پیوند به‌ویژه در سال اول پس از جراحی پیوند است.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
-
منابع
2018 review performed by Hui Li, PhD, DABCC, FACB, FCACB, Clinical Chemist, Dynacare.
(June 30, 2017) Cyclosporine A, Administration and Monitoring of (Version 11). https://www.nuh.nhs.uk/handlers/downloads.ashx?id=60846.
Vari C, Tero-Vescan A, Imre S, Muntean Dl. Therapeutic Drug Monitoring Of Cyclosporine In Transplanted Patients. Possibilities, Controversy, Causes For Failure. Farmacia, 2012, Vol. 60, 5
Cambaceres CG, Rojas L, Fernandez MC, Licciardone N, Ferreira O, Diaz A, Moroni A, Moreno AD, Imventarza O. Monitoring Cyclosporine Microemulsion at Two Hours
Post Dosing in Pediatric Maintenance Liver Transplant Recipients. Transplantation Proceedings. Volume 42, Issue 1, January–February 2010, Pages 361-362.
(June 1, 2013) BC Cancer Centers Cyclosporine monograph. http://www.bccancer.bc.ca/drug-database-site/Drug%20Index/Cyclosporine_monograph_1June2013_formatted.pdf.
واتساپ