• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از ۷ صبح الی ۲۰ عصر

آزمایش کالپروتکتین (Calprotectin)

روش انجام
Turbidimetric Immunoassay

زمان انجام
یک روز

نوع نمونه
نمونه خون

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
نیازی به آمادگی خاصی قبل از آزمایش نیست.

معرفی

کالپروتکتین، پروتئین مترشحه از نوعی سلول سفید خونی به‌نام نوتروفیل است. با بروز التهاب در لوله‌ی گوارش، نوتروفیل‌ها به این ناحیه آمده و کالپروتکتین آزاد می‌کنند؛ در نتیجه میزان این پروتئین در مدفوع نیز افزایش می‌یابد. این آزمایش، با سنجش میزان کالپروتکتین موجود در مدفوع، وجود التهاب در روده‌ها را تشخیص می‌دهد.

التهاب روده‌ها با بیماری التهابی روده (IBD) و برخی عفونت‌های باکتریایی لوله‌ی گوارش مرتبط است؛ ولی ربطی به سایر بیماری‌هایی که حرکات روده را تحت‌تاثیر قرار داده و موجب علائم مشابهی در فرد می‌شوند، ندارد. در واقع از آزمایش کالپروتکنین می‌توان برای تمایز بیماری التهابی از غیرالتهابی استفاده کرد.

هدف از انجام آزمایش

آزمایش کالپروتکتین، تست مدفوعی‌ست که برای تشخیص التهاب روده‌ها کاربرد دارد. التهاب روده‌ها با برخی عفونت‌های باکتریایی و در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده، با شدت فعالیت بیماری مرتبط است. این آزمایش، تست تشخیصی نیست بلکه برای تمایز بیماری التهابی روده (IBD) از بیماری‌های غیر‌التهابی و همینطور نظارت بر شدت بیماری التهابی روده استفاده می‌شود.

چگونگی انجام آزمایش

برای انجام این آزمایش، نمونه‌ی مدفوع در ظرف تمیزی که از آزمایشگاه تحویل گرفته‌شده، بدون مخلوط شدن با آب یا ادرار جمع‌آوری می‌شود.

تست Calprotectin به چه دلایلی انجام می‌شود؟

این آزمایش زمانی که فرد شاهد وجود علائم التهاب در سیستم گوارشی خود شده و یا برای تمایز بیماری التهابی روده از بیماری‌های غیر‌التهابی اتجام می‌گیرد.

علائم و نشانه‌های بیماری التهابی روده در زمان‌ها و افراد مختلف، متفاوت است. علائم ممکن است شامل یک یا چند مورد زیر شود:

اسهال آبکی یا خونی
شکم‌درد یا اسپاسم عضلات شکم
تب
کاهش وزن
خونریزی مقعدی
ضعف

آزمایش کالپروتکتین در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

نتیجه نرمال آزمایش

مقادیر کالپروتکتین پایین به معنی این است که احتمالاً علائم مشاهده‌شده به‌دلیل بیماری غیر‌التهابی‌ست. نمونه‌هایی از این شامل عفونت‌های ویروسی لوله‌ی گوارشی و سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS) است. برخلاف بیماری التهابی روده، سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر موجب التهاب روده‌ها نمی‌شود؛ بلکه سبب شکم‌درد‌های شبیه به اسپاسم شکم به‌همراه اسهال و/یا یبوست می‌شود. افرادی که کالپروتکتین پایینی دارند، آندوسکوپی به احتمال کمتری مفید واقع خواهد‌شد.

مقادیر متوسط کالپروتکتین ممکن است نشانه‌ی وجود التهاب و یا تشدید بیماری فرد شود. تکرار چند‌باره‌ی این تست با نتایج متوسط یا افزاینده میزان این پروتئین، نشانه‌ی نیاز به آندوسکوپی‌ست.

نتیجه غیرنرمال به چه معناست؟

مقادیر بالا از کالپروتکتین در نمونه‌ی مدفوع فرد، نشانه‌ی این است که در بدن او التهاب وجود داشته و احتمالاً این التهاب در روده‌هاست ولی محل دقیق التهاب و دلیل بروز آن را نشان نمی‌دهد. در حالت کلی، درجه‌ی افزایش کالپروتکتین با شدت التهاب روده‌ها رابطه‌ی مستقیمی دارد.

افزایش کالپروتکتین معمولاً در بیماری التهابی روده مشاهده می‌شود ولی ممکن است در عفونت‌های باکتریایی، برخی عفونت‌های انگلی و سرطان روده‌ی بزرگ نیز دیده‌شود. برای تشخیص علت التهاب، نشانه‌ها و علائم به‌همراه این تست، ممکن است آندوسکوپی (کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی) نیز انجام بگیرد.

در افرادی که به‌تازگی به بیماری التهابی روده مبتلا شده‌اند، غلظت کالپروتکتین بسیار بالاست.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
Fecal Calprotectin Stool Calprotectin
منابع
Calprotectin, Feces. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories. http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/63016.
Rowe, W. and Lichtenstein, G. (2016 June 17 Updated). Inflammatory Bowel Disease Workup. Medscape Drugs and Diseases. http://emedicine.medscape.com/article/179037-workup#c6. Accessed on 1/22/17.
Walsham, N. and Sherwood, R. (2016 January 28). Fecal calprotectin in inflammatory bowel disease. Clin Exp Gastroenterol. 2016; 9: 21–29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4734737/ Accessed on 1/22/17.
Douglas, D. (2016 January 04). Fecal Calprotectin Level Not Consistent in IBD. Reuters Health Information. http://www.medscape.com/viewarticle/856661
واتساپ