• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از ۷ صبح الی ۲۰ عصر

آزمایش تومورمارکر آنتی‌ژن سرطان (CA 15-3)

روش انجام
Turbidimetric Immunoassay

زمان انجام
یک روز

نوع نمونه
نمونه خون

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
نیازی به آمادگی خاص قبل از آزمایش نیست.

معرفی

آنتی‌ژن سرطان ۳-۱۵ (CA 15-3) پروتئینی‌ است که توسط سلول‌های طبیعی پستان تولید می‌شود. در بسیاری از افراد با تومور‌های پستانی، تولید این آنتی‌ژن و آنتی‌ژن سرطانی مرتبط ۲۷.۲۹ افزایش می‌یابد.  آنتی‌ژن سرطان ۳-۱۵ سبب بروز سرطان نمی‌شود بلکه از سلول‌های تومور آزاد شده و وارد جریان خون می‌شود. این آزمایش میزان آنتی‌ژن‌های سرطان ۳-۱۵ را در خون می‌سنجد.

از آنجایی که این آنتی‌ژن‌ها را می‌توان در خون اندازه‌ گرفت، می‌توان از این تست به‌عنوان تومورمارکر برای پیگیری سیر سرطان استفاده کرد. میزان آنتی‌ژن سرطان ۳-۱۵ در کمتر از ۵۰‌درصد خانم‌هایی که در مراحل ابتدایی سرطان پستان‌اند و یا تومور کوچکی در پستان خود دارند، بالاست: درحالی‌که حضور این آنتی‌ژن‌ها در ۸۰‌درصد خانم‌هایی که سلول‌های سرطانی در بدن‌شان پخش شده (متاستاتیک) زیاد است. به دلیل بالا نبودن مقادیر این آنتی‌ژن‌ها در هر خانم مبتلا به سرطان پستان، استفاده از این آزمایش در هر شرایطی مفید نیست.

هدف از انجام آزمایش

آزمایش آنتی‌ژن سرطان ۳-۱۵ (CA 15-3) و آنتی‌ژن مرتبط ۲۷.۲۹ معمولاً برای بررسی پاسخ به درمان سرطان و همچنین نظارت بر احتمال بروز مجدد سرطان پستان انجام می‌گیرد.

 

چگونگی انجام آزمایش

برای انجام این تست، نمونه‌ی خونی از رگ بازو گرفته‌ می‌شود.

در حین انجام آزمایش

ممکن است به‌هنگام خونگیری کمی درد یا سوزش را در محل فرو رفتن سوزن به بدن احساس کنید. همچنین ممکن است در محل خونگیری کمی احساس ضربان قوی نیز بکنید.

تست Cancer Antigen 15-3 به چه دلایلی انجام می‌شود؟

آزمایش CA 15-3 ممکن است به‌همراه سایر تست‌ها بعد از تشخیص اولین بار سرطان پستان پیشرفته تجویز بشود که به تعیین ویژگی‌های سرطان و همچنین گزینه‌های درمانی کمک می‌کند. در صورتی که میزان این آنتی‌ژن در ابتدا بالا بود، ممکن است دوباره در فواصل زمانی معین برای بررسی تاثیر روش درمانی انتخاب‌شده برای فرد و همچنین تعیین احتمال بروز مجدد سرطان این تست انجام بگیرد. این آزمایش معمولاً زمانی که سرطان پستان زود‌هنگام تشخیص داده‌شده و هنوز به بخش‌های دیگر پخش نشده تجویز نمی‌شود، زیرا در اغلب موارد میزان این آنتی‌ژن بالا نیست.

آزمایش CA 15-3 در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

نتیجه نرمال آزمایش

مقادیر نرمال CA 15-3 عدم ابتلای فرد به سرطان پستان موضعی یا متاستاتیک را تضمین نمی‌کند. چرا که ممکن است بیماری در مراحل ابتدایی بوده و هنوز برای بالا رفتن تعداد این آنتی‌ژن‌ها در خون به زمان بیشتری نیاز شود و یا اینکه فرد جزء ۲۰-۲۵‌درصد افراد با سرطان پستان پیشرفته باشد که در آن تومور‌های سرطانی این آنتی‌ژن را آزاد نمی‌کنند.

افزایش خفیف تا متوسط تعداد آنتی‌ژن‌های CA 15-3 در بیماری‌های گسترده‌ای مثل سرطان ریه، پانکراس، تخمدان، پروستات و روده‌ی بزرگ همچنین در سیروز کبدی، هپاتیت و بیماری‌های خوش‌خیم پستان نیز دیده‌می‌شود. حتی درصد کمی از افراد سالم نیز این حادثه را تجربه می‌کنند. افزایش آنتی‌ژن CA 15-3 در بیماری‌های غیرسرطانی به‌مرور زمان ثابت می‌ماند.

نتیجه غیرنرمال به چه معناست؟

در حالت کلی، با بالا‌تر بودن میزان آنتی‌ژن CA 15-3 در خون، احتمال پیشرفته‌تر بودن سرطان و بزرگ‌تر بودن تومور سرطانی بیشتر است. مقادیر این آنتی‌ژن با رشد سرطان نیز بیشتر می‌شود. در سرطان متاستاتیک پستان، بیشترین آنتی‌ژن CA 15-3 زمانی مشاهده می‌شود که سرطان به استخوان‌ها و/یا کبد پخش شود.

افزایش تدریجی میزان آنتی‌ژن CA 15-3 با گذشت زمان، نشانه‌ا‌ی از عدم پاسخ فرد به روش درمانی منتخب و یا بروز مجدد سرطان است.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
CA-Breast, Cancer Antigen-Breast
منابع
Pagana, Kathleen D., Pagana, Timothy J., and Pagana, Theresa N. (© 2015). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference. 12th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 196.
Penn Medicine Oncolink® (28 April 2016 updated). Patient Guide to Tumor Markers. http://www.oncolink.org/treatment/article.cfm?id=296. Accessed February 2017.
National Cancer Institute (4 November 2015 reviewed). Tumor Markers. http://www.cancer.gov/about-cancer/diagnosis-staging/diagnosis/tumor-markers-fact-sheet. Accessed February 2017.
Thaker NG (5 September 2014 updated). CA 15-3. Medscape Reference. http://emedicine.medscape.com/article/2087491-overview. Accessed February 2017.
Graham LJ, Shupe MP, Schneble ED, et al. Current Approaches and Challenges in Monitoring Treatment Responses in Breast Cancer. Journal of Cancer. 2014; 5(1): 58-68. Published online 2014 Jan 5. doi: 10.7150/jca.7047
واتساپ