• 08338385712
  • همه‌روزه (به‌جز روزهای تعطیل) از ۷ صبح الی ۲۰ عصر

آزمایش آنتی‌ژن سطحی ویروس هپاتیت B (HBS Ag)

روش انجام
Turbidimetric Immunoassay

زمان انجام
یک روز

نوع نمونه
نمونه خون

آمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش
نیازی به آمادگی خاص قبل از آزمایش نیست.

معرفی

هپاتیت B التهاب کبد است که به دلیل عفونت ناشی از آلودگی به ویروس هپاتیت B (HBV) رخ می‌دهد. انجام آزمایش هپاتیت B از ابتلای قبلی یا فعلی فرد به عفونت ناشی از HBV اطلاعاتی ارائه می‌دهد.

هدف از انجام آزمایش

آزمایش هپاتیت B به کمک نمونه‌ی خونی انجام می‌گیرد. این آزمایش معمولاً برای کمک به تشخیص هپاتیت B، تعیین شدت بیماری و ارزیابی این‌که آیا فرد در مقابل این بیماری ایمن است یا نه، انجام می‌گیرد.

چگونگی انجام آزمایش

از نمونه‌ی خونی برای انجام این تست استفاده می‌شود.

تست HBS Ag به چه دلایلی انجام می‌شود؟

استفاده از آزمایش‌های هپاتیت B به منظور غربالگری HBV برای برخی افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری‌اند، توصیه می‌شود. افرادی که ممکن است از این غربالگری سود ببرند شامل:

خانم‌های باردار
کسانی که در مناطق پرشیوع هپاتیت B مثل آفریقا، آسیا، اروپای شرقی، آمریکای جنوبی و برخی قسمت‌های خاورمیانه به دنیا آمده‌اند
افرادی که واکسن هپاتیت B دریافت نکرده‌اند
افراد مبتلا به ایدز
معتادان تزریقی
افرادی که به دلایل جنسی بیشتر در معرض خطر هپاتیت B هستند

در حین انجام آزمایش

ممکن است به‌هنگام خونگیری کمی درد یا سوزش را در محل فرو رفتن سوزن به بدن احساس کنید. ممکن است در محل خونگیری کمی احساس ضربان قوی نیز بکنید. همچنین احتمال کبودی نیز وجود دارد ولی به‌زودی رفع خواهد ‌شد.

آزمایش های هپاتیت در کرمانشاه

در کرمانشاه برای انجام این آزمایش در اسرع وقت و با بالاترین دقت، می‌توانید به مجموعه آزمایشگاهی بوعلی مراجعه کنید.

تفسیر نتایج آزمایش

تست هپاتیت B برای اهداف مختلفی انجام می‌گیرد و برای تفسیر نتایج آن باید از پزشک کمک گرفته‌شود. نتایج آزمایش‌ها معمولاً به‌ همراه هم ارزیابی می‌شوند.

توجه

مطالب نوشته‌شده در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این آزمایش آماده شده است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین نظر پزشک معالج شما در تشخیص و درمان بیماری‌ها باشد. لطفاً برای هرگونه مشاوره در زمینه انجام و تفسیر آزمایش، به پزشک خود مراجعه کنید.

نام‌های دیگر آزمایش
HBV Tests, Hep B Test, Anti-HBs, Hepatitis B Surface Antibody, HBsAg, Hepatitis B Surface Antigen, HBeAg, Hepatitis B e Antigen, Anti-HBc, Hepatitis B Core Antibody, Anti-HBc, IgM anti-HBe, Hepatitis B e Antibody, HBV DNA
منابع
Broderick A. Clinical manifestations and diagnosis of hepatitis B virus infection in children and adolescents. In: Rand EB, ed. https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-and-diagnosis-of-hepatitis-b-virus-infection-in-children-and-adolescents
Centers for Disease Control and Prevention. Interpretation of hepatitis B serologic test results. https://www.cdc.gov/hepatitis/hbv/pdfs/serologicchartv8.pdf
Centers for Disease Control and Prevention. Hepatitis B. https://www.cdc.gov/hepatitis/hbv/index.htm
واتساپ